Pompa wysokociśnieniowa Quantum ESP™

Pompa wysokociśnieniowa Quantum ESP™

Nowa technologia, jaka została zastosowana przy produkcji pompy Quantum ESP™, posiada znaczną przewagę nad dwoma rozwiązaniami, jakie są obecnie dostępne na rynku. Wysokiej jakości serwomotor napędza dwa tłoki, które przemieszczają się na bezluzowej śrubie kulowej z ogromną prędkością, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie ciśnienia od 3800 bar (55,000 psi), 4550 bar (66,000 psi) do 5300 bar (77,000 psi).

Logo EuroBlech2010To urządzenie jest niezwykle skuteczne i precyzyjne, ale również oszczędne, dzięki czemu zostało docenione na rynku produkcyjnym. Za wprowadzenie tego innowacyjnego rozwiązania oraz budowę nowoczesnej pompy wysokociśnieniowej firma TECHNI WATERJET została wyróżniona na Międzynarodowych Targach EUROBLECH 2010.

Pompa TECHNI Waterjet™ Quantum ESP™ jest najbardziej wydajną pompą do maszyn typu waterjet dostępnych na rynku. Jednocześnie zapewnia rzeczywiste zyski efektywności oraz optymalizowanie ponoszonych kosztów związanych z cięciem, przy obsłudze nawet kilku głowic tnących. Pompa Quantum ESP™ pobiera prąd tylko podczas cięcia. Niezależnie od tego, czy głowica jest otwarta, czy też zamknięta, lub czy ciśnienie albo przepływ wody są zredukowane, pompa nie powoduje dodatkowych spadków mocy. Dzięki tym funkcjom produkt stał się niezwykle oszczędny w porównaniu do standardowych rozwiązań.

Specyfikacja Pompy wysokociśnieniowej TECHNI Quantum ESP 55 w siedzibie HT Solutions:

 • Pompa napędzana servomotorem na bezluzowej śrubie kulowej
 • Max ciśnienie robocze 3,800 bar (55,000 psi)
 • Max wydatek wody 3,8 L/minute
 • Zawór bezpieczeństwa wysokociśnieniowego
 • Akumulator wysokociśnieniowy
 • Poziom hałasu poniżej 68 dB(A)
 • Zestaw części zamiennych do pompy Quantum

Zobacz naszą maszynę TECHNI Waterjet Intec i510-G2, z którą współpracuje pompa Qauntum ESP 55.

Poniższy wykres przedstawia poziomy efektywności pompy Quantum ESP™ w stosunku do różnych trybów roboczych uzależnionych od rodzajów ciętym materiałów.

 • Kliknij, aby powiększyć

Zalety pompy Quantum ESP

 • Lepsza kontrola nad wysokością ciśnienia, co przekłada się na najdłuższy okres żywotności części zamiennych. Wskutek wyeliminowania skoków ciśnienia podczas postoju pompy – uszczelki zużywają się wolniej.
 • Najbardziej efektywna pompa na rynku – do 60% więcej efektywności w porównaniu ze standardową pompą wzmacniaczowią
 • Nie posiada systemu hydraulicznego, co znacznie obniża koszty eksploatacji i pozwala utrzymać maszynę w czystości
 • Bardzo małe zużycie prądu podczas procesu cięcia (przy max wydajności do 22 kW) oraz znikome podczas postoju (1 – 2 kW) – niższe koszty
 • Bardzo cicha – tylko 68 dB
 • Pompa jest mała i lekka – zajmuje 50% mniej miejsca niż pompy dotychczas dostępne na rynku, ma niższy profil i jest bardziej ergonomiczna
 • Możliwość pracy w systemie Dual Pomp
 • Możliwość pracy pompy z innymi maszynami typu Waterjet.
 • Obsługa więcej niż jednej głowicy tnącej
 • Bardzo duża wydajność w stosunku mocy włożonej do otrzymanej
 • Inteligenty System Diagnostyczny pozwala na szybkie zlokalizowanie usterki
 • Łatwość obsługi – specjalnie zaprojektowana budowa cylindrów umożliwia bardzo szybką wymianę uszczelek. Szybka i prosta wymiana uszczelnień, która może być wykonana przez operatora w ciągu kilkunastu minut! bez konieczności wzywania serwisu
 • Niskie koszty przeglądów i eksploatacji, co w efekcie wydłuża czas pracy pompy.
 • Przyjazna środowisku – znacząco mniejsze zużycie wody (200 l/h) i prądu (22kW/h) oraz minimalne użycie oleju (3-4 l) w porównaniu z tradycyjnymi pompami

Parametry techniczne modeli Quantum ESP

MODEL ESP 55 ESP 66 ESP 55 DUAL ESP 66 DUAL

maks. ciśnienie wyjściowe

PSI (BAR)

55000 (3792)

66000 (4550)

55000 (3792)

66000 (4550)

maks. przepływ wody*

l/min

3,8

3

7,6

6

maks. poziom hałasu

dB

68

70

źródło zasilania*

3 fazowe 380-480 AC, 50-60 Hz, 60 Amp

3 PH 380-480 AC, 50-60 Hz, 80 Amp

Zapotrzebowanie na chłodziwo

5 l/min przy 20ºC

7,5 l/min przy 20ºC

Waga maszyny

kg

525

1020

Długość

mm

1600

1700

Szerokość

mm

600

900

Wysokość

mm

1100

1000

* podany dla źródła zasilania 460 AC
* Z powodu ciągłych starań w kierunku ulepszania maszyny, specyfikacja techniczna może ulec zmianie

 

Materiały wideo Pompy Quantum ESP

GłośnośćFilm pokazuje porównanie poboru mocy między pompą Quantum ESP™ (Electric Servo Pump) i wysokociśnieniową pompą wzmacniaczową (Intensifier Pump). Test odbywa się w trybie cięcia (cutting) i w bezruchu (deadhead). Wynik testu pokazuje, że pompa Quantum ESP jest w tym zakresie o 60% bardziej wydajna niż inne pompy wzmacniacza.

 

 

GłośnośćW tym materiale porównywany jest poziom hałasu pompy Quantum ESP™ z innymi wysokociśnieniowymi pompami wzmacniaczowymi. Test odbywa się w trybie cięcia zanurzonego (submerged cutting) i w bezruchu. Jak widać, pompa Quantum ESP generuje 10x mniej hałasu niż inne pompy wzmaciniaczowe, czy korbowodowe z napędem bezpośrednim.

 

 

Pobór mocyMateriał porównuje skoki i poziom ciśnienia podczas otwarcia i zamknięcia głowicy tnącej między pompą Quantum ESP™ i inną pompą wysokociśnieniową. Testy oparte są na trybie pracy i bezruchu. Jak widać, w momencie otwarcia głowicy skoki w pompie TECHNI są na poziomie 1000 PSI, natomiast w drugiej – 3000 PSI. W obu pompach ciśnienie wyjściowe ustawione jest na 50000 PSI. Pompa Quantum ESP™ utrzymuje je podczas bezruchu. Druga pompa natomiast na poziomie o 5000 PSI wyżej. Pokazuje to kolejną przewagę pompy napędzanej serwomotorami nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

 

 

Pobór mocyTen film pokazuje, jak szybko można wymienić uszczelkę w pompie Quantum ESP™. Wymiana uszczelki zajmuje niecałe 4 minuty! Jest to znaczna przewaga tej pompy nad innymi.